položek
s DPH
  • Zobrazit

VANOVÉ ZÁSTĚNY- POUŽITÍ A VÝBĚR

25.01.2015
Vanové zástěny lze umístit prakticky na každou vanu včetně rohových a asymetrických. Při výběru zástěny pro rohové a asymetrické vany je dobré se řídit doporučením výrobců, jaký typ zástěny je vhodný. Všeobecně lze rozdělit vanové zástěny na rámové a bezrámové.

RÁMOVÉ VANOVÉ ZÁSTĚNY

Rámové zástěny tvořené svislými a vodorovnými profily můžeme dále rozdělit na pevné nebo skládací.
Pevné rámové zástěny se instalují na vany s rovnými okraji a fungují podobně jako sprchové kouty - otevírání zajišťují ložiskové pojezdy. Je také možné je kombinovat s boční stěnou. Tím vzniká kompletně uzavřený prostor podobný sprchovému koutu. Nevýhodou je horní profil zástěny po celé délce vany, což může znesnadnit přístup do vany. Také údržba je díky profilům náročnější.
Skládací rámové zástěny mají opět rám s jedním, dvěma či více svislými profily. Výhodou těchto zástěn je jejich skladnost, protože se jednoduše složí ke stěně a nebudou Vám bránit ve vstupu do vany nebo při údržbě. Při výběru skládací zástěny je nutno dát si pozor na umístění baterie, prolis pro hlavu či výklenky, případně reliéfní obklady nebo bombata. To vše může zabránit úplnému složení zástěny. U starších plechových van může být okraj vany ne zcela rovný a zástěna nemusí těsnit.

Výrobci zástěn nabízí profily většinou v bílé barvě (větší možnost poškrábání) nebo v tzv. eloxovaném hliníku - matná stříbrná barva, která je odolnější proti mechanickému poškození. Dále je možné vybírat ze dvou typů výplní - plast nebo sklo. Zástěny s plastovou výplní jsou lehčí a tudíž i méně stabilní. Zástěny se skleněnou výplní jsou těžší, stabilnější a lépe se udržují. Je dobré se ptát prodejců, zda má sklo povrchovou úpravu pro snadnější čištění.

Neopomenutelnou výhodou rámových zástěn ať už pevných či skládacích je pokrytí větší plochy kolem vany, což umožňuje pohodlnější sprchování. Za větší pohodlí pravděpodobně zaplatíte ztíženou čistitelností (více profilů a záhybů, kde se drží nečistoty).

Specialitou mezi rámovými skleněnými zástěnami jsou zástěny otočné pneumatické. V otočném stěnovém profilu, kterým je zástěna uchycena ke zdi, je teleskopický píst, který umožňuje zástěně maximálně pevný dosed na okraj vany a zároveň lze zástěnu zvednout o 28 cm nad okraj vany a sklopit ke zdi nad vanovou baterii. Některé typy obsahují i posuvný díl pro zvětšení prostoru ke sprchování.

VANOVÉ ZÁSTĚNY VANOVÉ ZÁSTĚNY

BEZRÁMOVÉ VANOVÉ ZÁSTĚNY

Bezrámové vanové zástěny svou snadnější údržbou, elegancí a designem předčí zástěny rámové. Avšak za tyto výhody zaplatíte vyšší pořizovací cenou. Zástěny by měly být vyrobeny minimálně z 6 mm bezpečnostního skla a opět je dobré se zajímat o povrchovou úpravu skla pro snadnější čištění.

Bezrámové zástěny mohou být pevné (uchycení pomocí kovových úchytů), otočné o 90° nebo 180° (uchycení pomocí pantů nebo otočného sloupku). Při otočení o 180° je nutné brát v úvahu prostor kolem vany, zda nebrání otočení např. umyvadlo nebo jiná překážka (baterie, polička atd.)

Průměrná délka vany začíná na 150 cm, nejčastější rozměr je 160-170 cm. Pohodlný vstup do vany vedle zástěny by měl být široký min. 70 cm. Zástěna, která má účinně zabránit rozstřiku vody, by měla být minimálně 80 cm široká. Výška zástěn se pohybuje od 133 cm do 150 cm. Průměrná hloubka vany je 40-45 cm. Ideální výška vanové zástěny s vanou by měla být kolem 190 cm - stejně jako sprchový kout. Pozornost také věnujte vaně, ve které se budete chtít sprchovat. Měla by mít v místě sprchování širší ploché dno a stěny by se měly co nejvíce přiblížit úhlu 90°. Sprchování bude pohodlnější a bezpečnější.


Vanové zástěny vybírejte ve specializovaných prodejnách a koupelnových studiích, kde dostanete kvalifikované informace od vyškolených prodejců. Orientujte se na stabilní značky s delší působností na trhu, které Vám zaručí i pozáruční servis.

VANOVÉ ZÁSTĚNY VANOVÉ ZÁSTĚNYKATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu

FAJN-KOUPELNY.cz                                  Tel.: 416 836 166
Ludmila Masopustová                            Mobil: 774 128 546
Píšťany 81, IČ 63142368                            E-mail: info@fajn-koupelny.cz
411 01 PíšťanyFACEBOOK

JavaScript musí být povolen